Receptek 2018-09-18 – Maradékok hasznosítása

 

Karalábé krémleves

Hozzávalók: ételízesítő, 1 fej hagyma, 1 karalábé, 1 szál répa, 1 fehérrépa, 3 burgonya és amilyen zöldség még van otthon: borsó, karfiol, brokkoli…
Elkészítés: a hagymát megdinszteljük, rászeleteljük a zöldségeket, fűszerezzük, puhára főzzük és botmixerrel pépesítjük. Pirított kenyérkockával vagy levesgyönggyeltálaljuk.

Körtekrémleves


Hozzávalók: 4 db nagy körte, 10 dkg cukor, 1 tk fahéj, 1 mk szegfűszeg, 1 kis darab vaníliarúd kikapart belseje, 1 citrom leve és héja, 2 ek vaníliás pudingpor,  2 dl natúr joghurt
Elkészítés: A körtéket kicsumázzuk, meghámozzuk és feldaraboljuk. Egy lábosban a körtéket 1,5 l vízzel és a fűszerekkel, cukorral feltesszük főni. A habaráshoz egy kisebb tálban a joghurtot a pudingporral csomómentesre keverjük. Amikor a körte puha, összeturmixoljuk. A habaráshoz 1 merőkanálnyi levet öntünk, elkeverjük, majd a levest behabarjuk és folytonos keverés mellett felforraljuk. Langyosan vagy hidegen tálaljuk.


Panzanella (olasz kenyérsaláta)

Hozzávalók: 50 dkg paradicsom, 1 kígyóuborka, 20 dkg szikkadt kenyér, 20 dkg mozzarella, 10 dkg olajbogyó, 1 db lila hagyma, 4 ek olívaolaj, 2 ek balzsamecet, bazsalikom, rozmaring, só ízlés szerint.
Elkészítés: A salátához az uborkát és a hagymát megtisztítjuk, majd az olajbogyóval és a paradicsommal együtt feldaraboljuk. Hozzáadjuk a felkarikázott mozzarellát. Egy serpenyőben elhevítünk egy evőkanál olívaolajat, rádobjuk a kis kockákra vágott kenyeret, és kicsit megpirítjuk. Az öntethez összekeverjük egy tálban az olívaolajat, a balzsamecetet, beleszórjuk a sót, az aprított bazsalikomot és a rozmaringot. Összeforgatjuk a salátával. Fogyasztásig hűtőbe tesszük, hogy az ízek jól összeérjenek. A kenyérkockákat csak tálaláskor adjuk hozzá, különben nagyon megszívják magukat, és nem lesznek ropogósak.

Zöldparadicsom savanyúság télire

Hozzávalók: 3 kg zöldparadicsom, 1 kg hagyma, 2 l hideg víz, 2 dl 20%-os ecet, 6 dkg só, 20 dkg cukor, 1 púpos tk. borkénpor, 1-1 tk őrölt fekete bors, fűszerkömény, mustármag, őrölt koriandermag, babérlevél.
Elkészítés: Megmossuk a paradicsomokat, leszárazzuk. A hagymákat megpucoljuk. Az esetleges hibáktól mentesen legyaluljuk, vagy vékony szeletekre vagdossuk. Meghintjük a fűszerekkel, kesztyűt húzunk, és alaposan összeforgatjuk, hogy mindenhol átjárja. 30 percig állni hagyjuk. Közben elkészítjük a levet. Kimérjük a vizet, hozzáadjuk az ecetet, cukrot, sót, borként, olvadásig kevergetjük. Üvegbe rakjuk a zöldségeket, majd rászedjük a levet, jó tele legyen! Lezárjuk jó erősen! Legalább 1 hónapot várjunk, míg az ízek összeérnek, utána fogyasztható.


Zöldséges bulgursaláta

Hozzávalók: káposzta, uborka, cukkini, paprika, paradicsom, hagyma, avokádó, karalábé, fejes saláta – azaz bármilyen nyers zöldség, kesudió vagy mandula, esetleg 10 dkg Cheddar sajt kis kockára vágva, 1 csésze bulgur, só, olaj. Az egyik öntethez: 1-2 dl natur joghurt és egy késhegynyi gyros fűszer, friss vagy fagyasztott kapor. A másik öntethez: 2 ek balzsamecet, 1 ek olívaolaj, 1 csipet só és 1 ek méz.
Elkészítés: A bulgurt 2 csésze vízzel és sóval megfőzzük, félretesszük hűlni. Azöldségeket felkockázzuk, legyaluljuk, amelyikhez ami illik. A natur joghurtot kikeverjük a fűszerrel, a balzsamecetes öntethez valókat összekeverjük. A bulgurtrákeverjük a zöldségekre. Az önteteket külön tálaljuk, a két öntet alternatíva, egyszerre csak az egyiket használjuk.

 

Sajtos rizspogácsa


Hozzávalók: 1 csésze barnarizs, 1-2 ek vörös rizs (ha van), só, olaj, 2 tojás, 10 dkg reszelt sajt, 1 cs petrezselyemzöld
Elkészítés: A rizst megfőzzük, langyosra hűtjük. Hozzáadjuk a sajtot, tojást. A masszából vizes kézzel gombócokat formázunk, lelapítjuk és sütőpapírral bélelt tepsire soroljuk. Nem szükséges nagy távolságokat hagyni, mert nem fog megdagadni. 200 °C-ra előmelegített sütőben pirulásig sütjük (Kb. 30 perc).

 

Hagymás padlizsán

Hozzávalók: 2 közepes padlizsán, 1nagy fej hagyma, 2 paradicsom, 1 tk ételízesítő, 1 tk kakukkfű, olaj, 1-2 tk sörélesztőpehely
Elkészítés: A padlizsánt megmossuk és héjastól felkockázzuk. A hagymát durvára daraboljuk és a padlizsánnal együtt egy serpenyőben 2-3 ek olajon fedő alatt feltesszük párolódni. Megszórjuk az ételízesítővel és rögtön az elején hozzáadunk fél dl vizet, mert enélkül könnyen leég. Időnként megkevergetve lassú tűzön puhára pároljuk. Ha megpuhult, hozzáadjuk a kockára vágott paradicsomot és 1-2 percig tovább pároljuk, de a paradicsom ne főjön szét. Lekapcsoljuk, majd megszórjuk 1-2 tksörélesztőpehellyel, ez fogja a keletkezett lét felszívni. Szendvicskrémként kenyérre kenve fogyasztjuk.


Zöldségpörkölt

Hozzávalók: 5dkg vaj, 1 vöröshagyma, 1 kg vegyes zöldség (szinte bármi jó, gomba, borsó, karalábé, kelkáposzta, sárgarépa, zöldbab, karfiol, stb.), só, pirospaprika, őrölt kömény.
Elkészítés: A hagymát megdinszteljük, hozzáadjuk a hasonló nagyságúra vágott
zöldségeket, fűszerezzük. Óvatosan kevergetve puhára pároljuk. Köretként bármi jó hozzá, burgonya, rizs, tészta, bulgur, köles.

 

Rizsfelfújt

Hozzávalók: 1 csésze rizs, 4 tojás, csipet só, 2 csésze tej, 1 csésze víz, 5dkg vaj, 10dkg cukor, reszelt citromhéj.
Elkészítés: A rizst puhára főzzük a tejben és a vízben, langyosra hűtjük. (Ha maradék rizzsel dolgozunk, 1 csésze főtt ízesítetlen rizshez adjunk kb. 1/3 csésze tejet és forraljuk
át, hűtsük, ezután a recept szerint dolgozhatunk vele tovább.) A cukrot, vajat, citromhéjat, tojássárgákat kikeverjük és a rizshez adjuk. A habbá vert tojásfehérjét is beleforgatjuk, majd vajjal kikent és cukorral megszórt tepsibe simítjuk, majd 25-30 perc alatt forró sütőben készre sütjük.

 

Bögrés kevert sütemény tönkölydarával

Hozzávalók: (3 dl-es csészével) 1 cs liszt, 1 cs tönkölydara (teljes kiőrlésű), 1 cs cukor, fél sütőpor, csipet só, 2 dl olaj, 1 cs lekvár vagy idénygyümölcs, 2 tojás, 1 cs tej.
Elkészítés: A száraz hozzávalókat összekeverjük, hozzáadjuk a tejet, tojást, lekvárt vagy gyümölcsöt, olajat. Kézi mixerrel összekeverjük, kikent tepsibe öntjük és tűpróbáig sütjük.


Receptek 2018-10-16 – Grillezés   

Hagymagombóc leves


Hozzávalók: 25 dkg vegyes leveszöldség, 1 csokor lila újhagyma (vagy 1 nagyobb fej lila hagyma), 2 dl tejföl, 1 cs. petrezselyemzöld, 2 ek búzadara, 1 ek liszt, 1 tojás, 1 ek Vega natura ételízesítő, 1 tk majoranna, 1 mk őrölt szerecsendió virág, ízlés szerint só
Elkészítés: A zöldségeket megtisztítjuk, a répákat karikára, a lila hagymát apróra vágjuk. A petrezselyemzöldet megmossuk, lerázzuk róla a vizet és felaprítjuk. Egy fazékban kb. 1 l vizet felteszünk főni a répákkal és a fűszerekkel (kivéve petrezselyemzöld). A gombóchoz a tojást összekeverjük 1 ek tejföllel, a búzadarával és az aprított hagymával. Kicsit megsózzuk és legalább 10 percig állni hagyjuk, hogy a dara megduzzadjon. Amikor a levesben a zöldségek megpuhultak, a lisztet a maradék tejföllel és 1/2 dl vízzel elkeverjük és a levest behabarjuk. Kevergetve kb. 5 percig forraljuk. A gombócokat nedves kézzel kialakítjuk és gyengéden a a forrásban levő levesbe engedjük. Amikor az összes gombóc benne van, még kb. 10 percig kis lángon forraljuk a levest. Amikor kész, belekeverjük a metélt petrezselyemzöldet, ha kell utánasózzuk.

Uborkás kukoricasaláta

Hozzávalók: 1 konzerv kukorica, 1 kígyóuborka, fél cs. piros retek, 1 szál újhagyma, fél cs. petrezselyemzöld. Az öntethez: 2ek. olívaolaj, 1tk. méz, 1tk. balzsamecet, 1tk. mustár, csipet só.
Elkészítés: A zöldségeket a kukoricához hasonló méretűre felkockázzuk, az öntethez valókat összekeverjük és tálalás előtt összeforgatjuk a zöldségekkel.

Zellerpástétom

Hozzávalók: 1 nagy zeller, 1 közepes burgonya, 1 közepes fej hagyma, olaj, só, a zeller zöldje.
Elkészítés: a zellert, a hagymát és a burgonyát kockára vágjuk, sózzuk és kevés olajon feltesszük párolni. Aláöntünk 2-3 ek vizet és fedő alatt lassan megpároljuk. Ha megpuhult, botmixerrel pépesítjük és belekeverjük az apróra vágott zellerzöldet. Felszeletelt zöldségekhez (paprika, uborka, répa, karalábé) adjuk mártogatónak.

Zöldséges babpástétom


Hozzávalók:
1 szál sárgarépa, 1 kisebb fej hagyma, 1 közepes krumpli, 1 kis konzerv fehérbab, só, olaj, 1 ek mustár.
Elkészítés: a hagymát, répát, krumplit kockára vágva kevés olajon fedő alatt lassú tűzön megpároljuk. Ha nem vesszük le a fedőt és ügyelünk, hogy kis lángon legyen végig, nem szükséges vizet hozzáadni, így a zöldségek nem főtt, hanem inkább sült  ízűek lesznek. Ha minden megpuhult, hozzáadjuk a mustárt és 1 kis konzerv fehér babot, valamint ha szükséges, a bab levét is. Botmixerrel pépesítjük, ha kihűlt, kenyérre kenve vagy paprikaszeletekkel mártogatva fogyasztjuk.

Zsemlemorzsapástétom


Hozzávalók:
1 kis fej hagyma, 10 dkg zsemlemorzsa, 3 tojás, 2,5-3 dl tej (ez függ a morzsától) (ebbe ha szeretjük, tehetünk instant élesztőt, kb. fél tasakkal), olaj, zöldséges ételízesítő, pirospaprika, fokhagyma

Elkészítés: A hagymát apróra vágjuk, olajon megdinszteljük, rátesszük az ételízesítőt, fokhagymát, pirospaprikát, zsemlemorzsát, ráöntjük a tejet (ha szeretjük az élesztő ízét benne, akkor a tejben felolvasztott élesztőt a morzsára öntjük és így készítjük el). Egészen híg krémnek kell lennie. Belekeverjük a tojást és intenzív keverés mellett felforraljuk, hogy a tojással krémszerű állaga legyen. Ha esetleg túl sűrűnek találjuk, még tehetünk hozzá tejet.

 


Egyszerű céklatorta


Hozzávalók
: 50 dkg reszelt cékla, 4 tojás, 1 cs sütőpor, 25 dkg liszt, 10dkg cukor, 1,5 dl étolaj, 2 tk őrölt fahéj, csipet só, 1ek kakaópor, a tetejére 5 dkg durvára vágott dió (esetleg mandula) és 1ek barna cukor.
Elkészítés: A tojásokat habosra keverjük, majd hozzáadjuk a cukrot, céklát, olajat, és a sütőporos fahéjas-kakaós lisztet. Tetejét megszórjuk a cukros dióval. Vajazott, lisztezett formába öntjük és 180 °C-on 50-60 percig sütjük. Lekvárral töltve vagy önmagában is fogyaszthatjuk.

Fahéjas körtelekvár birssel


Hozzávalók: 2 kg vajkörte, 10-15 dkg cukor, 1 tk őrölt fahéj, 1 üveg birsbefőtt, vagy 2 db birsalma vagy birskörte.
Elkészítés: a körtét megmossuk, kimagozzuk, de a héját rajta hagyjuk. Kockára vágva feltesszük főzni, hozzáadjuk a cukrot és a fahéjat. Ha nyers birssel dolgozunk, azt is megmossuk, magházát eltávolítjuk (a héját nem), kockára vágjuk és 1-2 ek cukor hozzáadásával kevés vízben megfőzzük. A főtt birset a körtéhez adjuk, összeforraljuk, botmixerrel pépesítjük, forrón üvegekbe szedjük és száraz dunsztban hagyjuk másnapig. Ha szeretnénk gyümölcsdarabokat a lekvárba, pépesítés előtt tegyünk félre belőle és keverjük vissza a végén.

Korábbi receptjeinkből: Birsalmás kölespuding


Hozzávalók:
1 csésze köles, csipet só, 2-3 ek cukor, 1 üveg birsbefőtt, 1 tk fahéj.
Elkészítés: A kölest 3 csésze vízben a só és a cukor hozzáaádásával megfőzzük. Ha az összes vizet felszívta, hozzáadjuk a birsbefőttet és a fahéjat, botmixerrel pépesítjük és félretesszük hűlni.
A puding elnevezést nem az elkészítés módja miatt kapta, hanem az állaga miatt. Gyors, egészséges desszert, azoknak ajánljuk, akik szeretnének kölest enni, mert hasznos, de nehezen barátkoznak meg az ízével. Ebben a receptben ugyanis a birs és a fahéj teljesen elnyomja a köles ízét.


Vegetáriánus főzőklub 2018.12.11. receptjei – ünnepi ételek, gasztroajándékok 

     
Savanyúkáposzta leves

Hozzávalók: 0,5 kg savanyúkáposzta, 1 sárgarépa, 1 fehérrépa, fél zeller, 2 babérlevél, 2 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, 1 kis tejföl, 1 ek angol mustár, 1 tk kapor, só, bors, olaj.
Elkészítés: A hagymát kockára vágjuk, olajon megdinszteljük. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, babérlevelet, kissé összevágott savanyúkáposztát, zsülienre vágott zöldségeket és 10 percig pároljuk. Felöntjük 1,5 l vízzel, sózzuk, borsozzuk, ha megfőtt, behabarjuk a kapros, mustáros tejföllel.

Tárkonyos zöldségleves sajtos zabpehelygombóccal

Hozzávalók: 1 fej hagyma, 1 karalábé, 2 fehérrépa, 4 db gomba, 10 dkg fagyasztott zöldborsó, 20 dkg mirelit vagy konzerv bébirépa, 1 ek ételízestő, só, 1 késhegynyi fűszerpaprika, 1 tk tárkony, 1 cs petrezselyemzöld, 1 dl főzőtejszín, 2 ek citromlé. A gombóchoz: 1 tojás, 4-5 ek aprószemű zabpehely, 1 ek vágott petrezselyemzöld, 1 tk ételízesítő, 2-3 ek reszelt Cheddar vagy parmezán sajt, 1-2 ek finomliszt. Elkészítés: A tojást felverjük 3-4 ek vízzel, 1 tk ételízesítővel, belekeverjük a zabpelyhet és a reszelt sajtot. Állni hagyjuk. A hagymát felkockázzuk, a gombát vékony szeletekre vágjuk, együtt megdinszteljük. Rádobjuk a felkarikázott fehérrépát és a kockára vágott karalábét, a zöldborsót, az ételízesítőt, a pirospaprikát és a tárkonyt, megfőzzük. Jöhet a bébirépa, majd ha újra forr a leves, a gombócok. A beáztatott zabpehelyhez annyi lisztet adunk, hogy sűrű gombócokat lehessen formázni belőle. Vizes kézzel vagy kiskanállal egy gombócot a levesbe szaggatunk, megvárjuk, míg feljön a tetejére. Ha szétfőtt, még egy kanál lisztet adunk a tésztához. Apró gombócokat szaggatunk a levesbe. Miközben fő, hozzáadjuk az összevágott petrezselyemlevelet és bahabarjuk a tejszín és 1 ek liszt keverékével. Utoljára adjuk hozzá a citromlevet.

 

Hideg lencsesült

Hozzávalók: 1,5 csésze lencse, 3,5 csésze víz, 1,5 csésze aprított
vöröshagyma, 3-4 ek olívaolaj, 2 gerezd fokhagyma, só, 2 kk bazsalikom,
½ kk őrölt kömény.  

Elkészítés: A lencsét szárazon liszt állagúvá daráljuk. A többi hozzávalót felforraljuk és a lencselisztet habverővel belekeverjük. Kis lángon kb. egy órán át főzzük, gyakran megkeverve. Kenyérformába öntjük a masszát, kihűtjük, és tálalásig a hűtőben
hagyjuk. Tálalás előtt kivesszük a formából és szeletekre vágjuk.

Zöldségkrokett

 Hozzávalók: 50 dkg brokkoli, 2 sárgarépa, zsemlemorzsa, 1 tojás, só, őrölt szerecsendió. Elkészítés: A zöldségeket puhára főzzük, összetörjük/turmixoljuk. Tojást, zsemlemorzsát, esetleg reszelt sajtot is teszünk bele, fűszerezzük. Kroketteket formázunk, zsemle-morzsába forgatjuk, bő olajban vagy tepsiben kisütjük.

 

Lencsés rakott burgonya

Hozzávalók: 25 dkg lencse, 80 dkg burgonya, 15 dkg barnarizs, 1 póréhagyma, 4 gerezd fokhagyma, 3 babérlevél,1 tk köménymag, 1 tk só, olaj, fél tk pirospaprika, 20 dkg tejföl, 5 dkg füstölt sajt.

Elkészítés: A lencsét mossuk meg, áztassuk be egy éjszakára vagy legalább 1 órára. Főzzük meg bő sós vízben, ízesítsük a babérlevéllel, zúzott fokhagymával, köménymaggal. A burgonyát főzzük meg héjában, hagyjuk kissé hűlni. Főzzük meg a barnarizst az ételízesítővel a csomagoláson levő útmutatás szerint. Keverjük össze a főtt lencsét a főtt rizzsel. Tisztítsuk meg a főtt burgonyát, a póréhagymával együtt karikázzuk fel. Egy tűzálló tálat kenjünk ki olajjal, fektessük bele a karikára vágott krumpli egyharmadát, szórjuk rá a póréhagyma felét és simítsuk rá a rizzsel kevert lencse felét. Rétegezzük sorban ugyanígy, a tetejére jön a maradék burgonya. A tejfölt keverjük ki a pirospaprikával és a reszelt füstölt sajttal, kenjük meg vele a krumplit majd sütőben 175 °C-on süssük ropogósra 45-50 perc alatt. Salátával tálaljuk.

 

Padlizsántorta

 Hozzávalók: 2 padlizsán, 40 dkg sárgarépa, 2 szál újhagyma, 4 gerezd fokhagyma, 4 ek olívaolja, 1 tk fahéj, só, 20 dkg bulgur, 2 dl paradicsompüré, 20 dkg feta sajt, 5 dkg kemény sajt, a marék friss bazsalikom, 1 nagy doboz görög joghurt.

Elkészítés: A padlizsánt 3-4 mm vékony szeletekre vágjuk, sózzuk és 170 °C-ra előmelegített sütőben elősütjük. Amikor már színe van, kivesszük, kicsit hűlni hagyjuk, és egy kerek kapcsos torta formába csillagalakban egymás mellé rakjuk, úgy, hogy kb. 4 cm magasan az oldalára fusson a szélesebb része. A karikára vágott sárgarépát, újhagymát, zúzott fokhagymát az olajon megfuttatjuk, enyhén lepirítjuk. Hozzáadjuk a fűszereket és a blugurt, kétszeres folyadékkal felöntjük, közepes lángon megfőzzük, majd a paradicsompürével felöntjük, a friss, nagyobb darabokra tépett bazsalikommal megszórjuk. A padlizsánra fetasajtot morzsolunk, majd a bulguros részt ráhalmozzuk, elegyengetjük, és reszelt sajttal megszórjuk. Sütőben 20 perc alatt egybesütjük.

Körözöttel töltött cukkini

Hozzávalók: 1 kis cukkini, 25 dkg túró, 10-15 dkg sűrű tejföl, 1 kis fej lila hagyma, 1-1 csapott tk pirospaprika,  só, őrölt kömény.

Elkészítés: A cukkinit mossuk meg, töröljük szárazra és vágjuk hosszában szeletekre egy zöldséghámozóval. Készítsük el a körözöttet: a lilahagymát vágjuk apró kockára, adjuk hozzá a többi hozzávalót és keverjük ki. Fektessünk le egy szeletet a cukkiniből, simítsunk rá 3-4 mm-nyi körözöttet és óvatosan tekerjük fel. Töltsük meg az összes cukkiniszeletet és rendezzük tálra kör alakban. Mindig frissen készítsük, fél órán belül el kell fogyasztani, mert a körözöttben levő sótól a cukkini vizet enged és lepuhul!

Póréhagymás kukoricasaláta

 Hozzávalók: 35 dkg mirelit vagy konzerv kukorica, 1 kisebb póréhagyma, 2 db alma, 2 dl kefir, só, bors, méz, citromlé ízlés szerint, 1 csokor petrezselyemzöld
Elkészítés: A póréhagymát megmossuk, lerázzuk és vékony karikákra vágjuk. Az almákat megmossuk és héjastul gyufaszál vastagságúra reszeljük. A mirelit kukoricát megfőzzük. A kefirt simára keverjük a fűszerekkel, és ráöntjük a póréhagymára. Óvatosan elkeverjük, majd belekeverjük az almát és a leszűrt kukoricát. Fogyasztásig hűtőbe tesszük, tálaláskor frissen vágott petrezselyemzölddel megszórjuk.

(Forrás: Hargitai György: Testépítés a konyhában c. könyve, Weider Hungary kiadó, 1992.)

 

Rozmaringos Graham-keksz

Hozzávalók: 15 dkg Graham-liszt, 0,5 dl olivaolaj, fél tk só, kis csokor friss vagy egy késhegynyi szárított rozmaring

Elkészítés: A rozmaring levélkéket vágjuk egészen apróra. A lisztet keverjük el a sóval, olajjal és annyi vízzel, hogy gyúrható tésztát kapjunk. Pihentessük a tésztát 20 percig. Nyújtsuk ki 2 mm vastagra és vágjunk a tésztából háromszögeket. Sütőpapírral bélelt tepsiben 220 C-on kb. 12 perc alatt süssük készre a kekszeket.

(Forrás: Vrábel Krisztina: 160 g-os szénhidrátdiéta c. könyve, Centrál Médiacsoport, 2013.)

 

Kocsis káposzta

Hozzávalók: 0,5 kg savanyúkáposzta, 1-1 nagy sárgarépa és alma, 1 fej vöröshagyma,

2 gerezd fokhagyma, 2 ek olívaolaj, só, bors.

Elkészítés: a savanyúkáposztát kicsit összevágjuk, a répát, hagymát, almát csíkokra szeleteljük. Az olajba belenyomjuk a fokhagymát, majd az összes hozzávalót jól összeforgaltjuk és egy éjszakára behűtjük.

 

Lilahagyma lekvár (gasztroajándék)

Hozzávalók: 0,5 kg lilahagyma, 2-3 ek olívaolaj, 10 dkg barna cukor, 4-5 ek balzsamecet. Elkészítés: A hagymát megtisztítjuk, vékonyan felszeleteljük. A cukrot felolvasztjuk az olajjal, rádobjuk a hagymát és megpároljuk, sütjük. Ha az összes levét elfőtte, hozzáadjuk a balzsamecetet, készre főzzük, majd tálaljuk, vagy forrón üvegbe szedjük és dunsztba tesszük.

Gyömbéres-mogyorós keksz (gasztroajándék)

Hozzávalók: 20 dkg liszt, 3 kk frissen reszelt gyömbér, 1 kk sütőpor, 10dkg margarin, 10 dkg barna cukor+a forgatáshoz, 1 tojás, 10dkg darált mogyoró, csipet só.

Elkészítés: A hozzávalókat összekeverjük, lágy tésztává dolgozzuk. 1 órát pihentetjük a hűtőben, majd diónyi golyókat formázunk, megforgatjuk a barna cukorban, és a tepsiben ellapítjuk. 180 fokon 15-20 percig sütjük.

Karácsonyi keksz (sütipecséthez)

Hozzávalók: 35 dkg liszt, 15 dkg porcukor, 13 dkg vaj vagy margarin, 1 db tojás, 2 ek tej, 1 cs. só, 1 vaníliarúd kikapart belseje

Elkészítés: A lisztet, sót, porcukrot, vaníliavelőt elkeverjük, belemorzsoljuk a vajat. Beleütjük a tojást és belemérjük a tejet, majd rugalmas tésztává gyúrjuk. A tésztát folpackba csomagoljuk és 4 órára hűtőbe tesszük. Ha letelt a pihentetési idő, a tésztát 4 mm vastagra nyújtjuk, kiszaggatjuk és 180 °C-on 15-20 perc alatt kisütjük. A tepsiben vagy rácson hűtjük, ajándékozásig fémdobozban tároljuk. (Forrás: www.gasztrokreativ.hu weboldal)

Kókuszos-szilvás trüffelgolyó

Hozzávalók: 12 dkg aszalt szilva, 20 dkg kókuszreszelék, 2 ek vaj, 2 ek tejszín, 2 ek kakaópor.

Elkészítés: Az aszalt szilvát áztassuk be egy éjszakára, vagy legalább néhány órára. Csepegtessük le és a kókuszreszelékkel, tejszínnel, vajjal együtt tegyük késes aprítóba. Ha nem áll össze, adhatunk hozzá még kevés tejszínt. 20 percre tegyük hűtőbe lefedve, hogy ki ne száradjon. Ha kissé megdermedt, formázzunk belőle kis golyókat, forgassuk kakaóporba és helyezzük muffinpapírba. Tálalásig tartsuk hűtőben, jól záródó dobozban.

Csokis-fahéjas szilvalekvár

Hozzávalók: 4-5 kg érett besztercei (vagy hasonló) szilva, 1 tk őrölt fahéj, 1 tábla étcsokoládé.

Elkészítés: a szilvát megmossuk, kimagozzuk. Egy ép zománcú lábast kiecetezünk és az aljára lerakunk egy sor szilvát úgy, hogy csak a héja érintkezzen a lábas aljával. Ráöntjük a többit és feltesszük főzni. Kevergetés nélkül sűrűre főzzük, hozzáadjuk a fahéjat és a csokit és kevergetve még jobban besűrítjük. Forrón 2-3 dl-es üvegekbe meregetjük, csavaros tetővel lezárjuk és takaróba csomagolva lassan hagyjuk lehűlni. Ajándéknak is kiváló!

 

Szezámmagos pisztáciabonbon

 Hozzávalók: 10 dkg pisztácia, 15 dkg szezámmag, 12,5 dkg sötét méz, 5 dkg vaj.

Elkészítés: 30 db pisztáciáról dörzsöljük le a héját, tegyük félre a díszítéshez, a többit durvára daráljuk meg. (Nem baj, ha csak sós pisztáciánk van, akkor konyharuhával dörzsöljük át mindet, hogy kevésbé legyen sós.) A szezámmagot száraz lábasban enyhén pirítsuk meg és a felét daráljuk le húsdarálón vagy kávédarálón. Lábasban melegítsük fel a vajat és a mézet, adjuk hozzá a darált pisztáciát és a darált és az egész szezámmagot is. Kiskanállal szaggassunk kis adagokat és kézzel gyúrjuk golyóvá. A félretett pisztáciaszemekkel díszítsük és tegyük mignonpapírban egy tálcára. Konyharuhával latakarva legalább 12 órát szárítsuk, utána jól záródó dobozba helyezve hűvös helyen 1-2 hétig eláll. Pisztácia helyett készíthetjük földimogyoróval is. Kb. 30 db lesz belőle.

Forrás: Házi sütöde – Egészséges finomságok. Modell Kiadó Kft Budapest, 1990.

 

Kandírozott citromhéj

Hozzávalók: 2 db kezeletlen héjú citrom (minél vastagabb héjú, annál jobb), 12 dkg cukor.

Elkészítés: a citrom levét kinyomjuk, a lét félretesszük. (A recepthez nem kell). A citromhéjat megtisztítjuk a maradék hústól és hártyától, apró kockákra vágjuk. Váltott vízben kétszer főzzük pár percig. Azért van szükség rá, mert különben a végeredmény ehetetlenül keserű lesz.  Leszűrjük, majd tiszta vízben újra feltesszük, de már a cukrot is hozzáadjuk. Addig fűzzük a cukros szirupban, míg a lé majdnem elfő. Ne hagyjuk teljesen elfőni, mert akkor karamellizálódik a cukor, ami itt nem jó. Szűrjük le, hagyjuk a szűrőkanálban lecsepegni, szárítsuk 1-2 órát konyharuhán, majd forgassuk porcukorba. Jól záródó dobozban a hűtőben tároljuk felhasználásig. Mivel a cukor a kandírozáshoz szokásos mennyiségnél jóval kevesebb, nem biztos, hogy hetekig eláll, ezért ezzel a módszerrel mindig annyit készítsünk, amennyi a süteményrecepthez szükséges. 2 citromból 7-10 dkg kandírozott citromhéj lesz.

 

Csipkeszelet

Hozzávalók: 2 db ostyalap (a recept 16×32 cm-es ostyalaphoz van). 15 dkg csipkelekvár, 15-20 dkg durvára darált dió, 7 dkg kandírozott citromhéj, 5 dkg szezámmag.

Elkészítés: a szezámmagot száraz lábasban folyamatos keverés mellett megpirítjuk. A lekvárt felforrósítjuk, ha sűrű, kiegészítjük 1-2 ek vízzel. Belekeverjük a darált diót és a kandírozott citromhéjat. Még melegen az ostyára simítjuk, ráfektetjük a másik ostyalapot és 1-2 órára lenyomjuk egy vágódeszkával, a tetejére 3-5 kg súlyt teszünk. 4×4 cm-es kockára vágjuk, a vágott széleket a pirított szezámmagba mártjuk. 32 db lesz belőle.

Forrás: Házi sütöde – Egészséges finomságok. Modell Kiadó Kft Budapest, 1990.

 

Almarózsa

 Hozzávalók: 1 cs leveles tészta, 2 db piros héjú alma, 2 ek lekvár (sárgabarack, eper cagy szilva), 1 citrom, fél tk fahéj, 1 ek vaj, 1 tk porcukor.

Elkészítés: az almákat félbevágjuk, a magházat eltávolítjuk és vékonyra legyaluljuk. Citromos vízbe helyezzük a szeleteket és 1-2 percre betesszük a mikrosütőbe vagy lábasban felforraljuk és leszűrjük. A lekvárt kevés vízzel higítjuk, felforrósítjuk. A tésztát kinyújtjuk, csíkokat vágunk belőle. Megkenjük lekvárral, a középvonalra átfedéssel kirakjuk almaszeletekkel, megszórjuk fahéjjal és ráhajtjuk a tészta másik felét. A tésztacsíkot feltekerjük, formás rózsát kapunk végeredményként. Egy muffinformát kivajazunk, beletesszük a rózsákat és 170 °C-on 30-35 perc alatt készre sütjük.

Forrás (fotók és videó a készítésről): https://ripost.hu/cikk-almarozsa-a-nyar-utolso-nagy-durranasa#