Vegetáriánus főzőklub 2017.09.12. receptjei

Currys karfiol krémleves

Hozzávalók: 1 kis karfiol, 2 szál sárgarépa, 2 közepes burgonya, 1 kis fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 dl tejszín, 1 tk curry, ételízesítő, 1 csipet chilipor, olaj.
Elkészítés: A kockára vágott hagymát megdinszteljük, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és a fűszereket, felengedjük vízzel és puhára főzzük benne a feldarabolt zöldségeket. Botmixerrel pépesítjük és óvatosan összeforraljuk a tejszínnel. Petrezselyemlevéllel díszítjük, pirított kenyérkockával vagy levesgyönggyel tálaljuk.

  

Őszibarack krémleves

Hozzávalók: 1,5 kg sárga húsú őszibarack, 4-5 friss vagy befőtt sárgabarack, 2 ek görög joghurt, 2 ek cukor.
Elkészítés: Az őszibarack héját lehúzzuk, a húsát feldaraboljuk. A sárgabarackkal együtt kb. 1 liter vízben a cukorral feltesszük főzni. Ha megpuhult, botmixerrel pépesítjük, hozzáadjuk a görög joghurtot, ha szükséges, pótoljuk a vizet és felforraljuk. Lehűtve fogyasztjuk. Kukoricapehely illik hozzá, de önmagában is kiváló. Ebédre is adhatjuk, de a reggeli müzlinkhez is kiváló, akár pohárban is.

  

Fokhagymás, petrezselymes polenta

Hozzávalók: 10 dkg kukoricadara, 6 dl víz, 1 kk só, 1 ek ételízesítő, 1 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyem, 1 ek olíva olaj
Elkészítés: A vizet egy lábosban felforraljuk. Amikor forr, a darát beleszórjuk, sóval és az ételízesítővel állandó keverés közben megfőzzük. Akkor van kész, amikor elválik az edény falától. Mielőtt teljesen készre főznénk, belekeverjük az apróra vágott fokhagymát, felaprított petrezselyemzöldet. Egy tortaformát vagy kisebb tepsit kikenünk olíva olajjal, belekanalazzuk a kukoricakását és elsimítjuk a tetejét. Hagyjuk kihűlni, és kb. 3-4 órát szikkasztjuk. Tálalás előtt tálra borítjuk és szeletekre vágva különféle szószokkal kínáljuk.

 

Tkemali (grúz szilva chutney)

Hozzávalók: 1 kg mirabella szilva, 5 gerezd fokhagyma felaprítva, 1 evőkanál frissen őrölt koriander, 1/2 evőkanál só, 1 kk frissen őrölt ánizs, 1 kk frissen őrölt bors
1/2 kk őrölt chilipaprika vagy Cayenne-i bors, igény szerint 1 kk Stabark zselésítő
Elkészítés: A megmosott szilvákat egészben feltesszük főni annyi vízzel, ami éppen ellepi őket. Amikor már kicsit megpuhultak, és keveréskor elválik a héj a gyümölcstől, a masszát egy nagyobb lyukú szűrőn átpasszírozzuk (a héj és a mag fent marad). Visszaöntjük a gyümölcspépet a lábasba, hozzáadjuk a fokhagymát és a fűszereket, felforraljuk, majd kis lángon kb. 10 percig főzzük. Ha sűrűbb állagú szószt szeretnénk, a zselésítővel besűrítjük. A forró szószt fertőtlenített üvegekbe öntjük és száraz dunsztba téve hagyjuk kihűlni.

 

Marokkói cukkini saláta (Stahl Judit receptje alapján)

Hozzávalók: 30 dkg cukkini, só, frissen őrölt bors ízlés szerint, 1-2 ek oliva olaj, 5 dkg ketchup, 1/2 narancs (lehetőleg kezeletlen héjú), 2 ek tejszín, 1/4 – 1/4 kk őrölt gyömbér, kömény, fahéj, 1 nagy csipet Cayenne-i bors
Elkészítés: A cukkinit megmossuk, karikára vágjuk, sózzuk, borsozzuk és az oliva olajon kisütjük. Az öntethez a megmosott narancs feléről lereszeljük a héjat, és kb. 1 ek levet is préselünk belőle. A ketchupot és a tejszínt a fűszerekkel és a narancshéjjal, narancslével simára keverjük. Amikor a cukkini langyosra hűlt rákeverjük az öntetet és tálalásig hűtőben tartjuk. Barna kenyérrel kínáljuk.

Gnocchi spenótos-tejszínes sajtmártással

Hozzávalók: a tésztához: 0,5 kg krumpli, 20-25 dkg liszt, 0,5 tk só, 1 tojás vagy 1 ek tej.

A mártáshoz: 30 dkg friss spenót (lehet mirelit is), 250 ml tejszín és 1 db natúr tömlős sajt, só, bors.
Elkészítés: A krumplit megtisztítjuk, megfőzzük, összetörjük. Jól összegyúrjuk a liszttel, sóval, tojással (ha tojás nélkül akarjuk, akkor 1ek. tejjel).  2-2,5 cm átmérőjű hengereket készítünk belőle, majd 1,5 cm-es darabokat vágunk, amikbe villával mintát nyomunk. Forrásban lévő vízbe tesszük, addig főzzük, amíg fel nem jön a tetejére + még 1 perc. Leszűrjük. Elkészítjük a mártást. A spenótot, a tejszínt és a sajtot összefőzzük, sóval, borssal ízesítjük. A leszűrt gnocchit és a mártást összekeverjük. Melegen tálaljuk.

Körözöttes batyuk

Hozzávalók: 1 cs mirelit leveles tészta, 25 dkg túró, 1 kis fej hagyma, só, őrölt kömény, piros paprika, tejföl.
Elkészítés: A leveles tésztát fél cm vastagságúra nyújtjuk, négyzeteket vágunk belőle, tojással megkenjük, ráhalmozzuk a kőrözöttet, befedjük tésztával, azt is megkenjük tojással, kisütjük.

  

Lecsó „újragondolva”

Hozzávalók: 0.5 kg paradicsom, 0,5 kg paprika, 0,5 kg cukkini, 0,25 kg padlizsán, 1-2 fej hagyma, 3-4 gerezd fokhagyma, só, ételízesítő, csipet pirospaprika, étolaj, 12 dkg kuszkusz. A lecsót a hagyományos módon készítjük: a hagymát megdinszteljük, beletesszük a paprikát, cukkinit, padlizsánt, fokhagymát, ízesítjük, kicsit megfonnyasztjuk. A paradicsomot hozzáadva készre főzzük, majd beleforgatjuk a kuszkuszt és fedő alatt puhulni hagyjuk (ekkor már nem főzzük tovább).

Padlizsánpástétom

Hozzávalók: 2 kg padlizsán, 1 kg piros húsú paprika, 0,5 kg hagyma, só, étolaj.
Elkészítés: A padlizsánt sütőben megsütjük, meghámozzuk. A paprikát és a hagymát olajon külön-külön megpároljuk, az egészet pépesítjük botmixerrel, sózzuk, még egyet forralunk rajta, majd üvegekbe szedjük, lezárjuk és dunsztban hagyjuk kihűlni.

  

Mazsolás kalács

Hozzávalók: 3 dl tej , 50 dkg finomliszt, 1 ek cukor, 2,5 dkg élesztő, 5 dkg vaj, reszelt citromhéj, 10 dkg mazsola, 0,5 kávéskanál só, a lekenéshez tej.

Elkészítés: az élesztőt a langyos tejben a cukorral felfuttatjuk. A hozzávalókból puha tésztát gyúrunk, ha szükséges, kiegészítjük a tej mennyiségét. Lefedve 1 órát kelesztjük. Sütőpapírral bélelt kalácsformába helyezzük, a tetejét megkenjük a tejjel és 185 °C-on kb. 30-35 percig sütjük.

  

Áfonyás-diós kalács

Hozzávalók: 50 dkg liszt, ebből 15 dkg teljes kiőrlésű, 1 tk só, 2 ek cukor, 1 cs szárított élesztő, 1,5 ek vaj, 3,6 dl tej. 8 dkg aszalt vörös áfonya, 3-4 ek apróra vágott dió.
Elkészítés: A hozzávalókból kenyérsütőgéppel kalácsot sütünk. Az áfonyát és a diót a jelzéskor adjuk hozzá. Ha kézzel készítjük, akkor az élesztőt felfuttatjuk, a hozzávalókból lágy tésztát gyúrunk. Ha szükséges, növeljük a tej mennyiségét. Megkelesztjük, majd 185 °C-on kb. 35 perc alatt megsütjük.

 

Körtelekvár

Hozzávalók: 2,5 kg körte, 0,5 kg alma, 1 citrom leve, 1 tk fahéj, 20 dkg cukor.
Elkészítés: A körtét és almát meghámozzuk, húsdarálón ledaráljuk. A cukorral és a fahéjjal megfőzzük, hozzáadjuk a citrom levét és forrón üvegekbe szedjük. Száraz dunsztban hagyjuk hűlni másnapig.

Sárgabaracklekvár

Hozzávalók: 5 kg sárgabarack, 1 kg sárga húsú őszibarack, 1,2 kg cukor.
Elkészítés: az őszibarack héját lehúzzuk, a húsát feldaraboljuk és botmixerrel pépesítjük. A sárgabarackot megmossuk, kimagozzuk, hozzáadjuk a cukrot és az őszibarack pépet. A tűzhelyre 3 széles lábast készítünk, mindegyikbe kb. 3 merőkanál alapanyagot merítünk és kb. 10 perc alatt állandóan kevergetve besűrítjük. A 3 lábas tartalmát összeöntjük, enyhén pépesítjük a botmixerrel, de csak annyira, hogy maradjanak benne gyümölcs-darabok, majd a lekvárt forrón üvegekbe merítjük. Mivel egy lábasban egyszerre kevés alapanyag fő, hamar sűrű lesz, nem igényel sűrítőanyagot és élénk marad a színe.

Őszibarack lekvár

Hozzávalók: 5 kg sárga húsú őszibarack, 1 kg sárgabarack, 1 kg alma, 1,4 kg cukor.
Elkészítés: Az őszibarackot meghámozzuk, feldaraboljuk akkora darabokra, amekkorát a lekvárban szeretnénk, mert nem fő szét. A sárgabarackot megmossuk, kimagozzuk. Az almát meghámozzuk, kockára vágjuk, rákeverjük a cukrot és egy mély tálban a sárgabarackkal együtt botmixerrel pépesítjük. A gyümölcsöket összekeverjük. Ugyanúgy főzzük, mint a kajszilekvárt. Az alma és a sárgabarack sűríti és ízesíti az őszibarack lekvárt, így rövidebb főzést igényel. A sárgabaracktól szép élénk színe és karakteresebb íze lesz.

Szeder-bodza lekvár

Hozzávalók: 2 kg szeder, 2 kg bodzabogyó, 25 g Stabark, 0,5 kg cukor
Elkészítés: A bodzát leszedjük a száráról, a gyümölcsöket megmossuk, a cukorral és 2 dl vízzel feltesszük főni. Ha megfőtt, paradicsompasszírozón átnyomjuk és a Stabarkkal (vagy más növényi zselésítővel) összefőzzük. Forrón üvegekbe merítjük.

  

Poharas barackos-túrós desszert

Hozzávalók: a barackos réteghez: 40 dkg őszibarack, 2 dl narancslé, 2 ek cukor, 1 tasak tortazselé (színtelen). A túrós réteghez: 1 dl hideg habtejszín, 25 dkg félzsíros túró, 5 dkg cukor. A „csoki” öntethez: 2 dl víz, 2 tk keményítő, 2 tk karobpor, 2 tk cukor.

Elkészítés: A barackos réteghez az előkészített őszibarackot pürésítjük. A narancslében 2 tk cukorral megfőzünk egy vaníliás pudingport, hozzáadjuk a barackpürét és kicsit hűlni (dermedni) hagyjuk.
A túrós réteghez a hideg habtejszínt konyhai robotgéppel (habverő) kemény habbá verjük. A túrót a cukorral és vanillincukorral elkeverjük, majd a tejszínhabot is hozzáforgatjuk.
Az előkészített poharakba rétegezzük az őszibarackos krémet, a karobos, majd a túrókrémet. A desszerteket tálalásig hűtőszekrénybe helyezzük. Tálalás előtt őszibarack-szeletekkel díszítjük.

  

Tamagoyaki (japán omlett)

Hozzávalók: 3 tojás, 1 ek tej, só, őrölt bors, 3 ek zöldség, legalább 3 féle, pl. cukkini, snidling, petrezselyemzöld, piros húsú paprika, hagyma.
Elkészítés: A tojásokat a sóval, borssal és a tejjel felverjük. (A japánok át is szűrik.) A zöldségeket nagyon apró kockára vágjuk. 3 evőkanálnyit a tojáshoz keverünk. A palacsintasütőt kikenjük olajjal, felforrósítjuk, beleöntünk egy merőkanál alapanyagot, lassan sütjük. Ha majdnem megsült, szedőlapáttal elkezdjük óvatosan feltekerni. Ha feltekertük, picit sütjük még mindkét oldalát, majd két szedőlapáttal óvatosan tányérra emeljük és felszeleteljük. Azonnal fogyasztjuk. Youtube videó a készítésről: https://www.youtube.com/watch?v=lclhzwuvxNw


Vegetáriánus főzőklub 2017.10.03. receptjei

Szilvakrémleves

Hozzávalók: 1 kg kék szilva, 2 ek cukor, 1 dl főzőtejszín, 1 mk őrölt fahéj, corn flakes
Elkészítés: A szilvát kimagozzuk, a fahéjjal és a cukorral annyi vízben feltesszük főzni, ami éppen ellepi. A forrástól kb. 5 percig főzzük, majd botmixerrel alaposan pépesítjük. Hozzáadjuk a főzőtejszínt és annyi vizet, amennyi a krémleves állaghoz szükséges, felforraljuk és lekapcsoljuk. Lehűtve tálaljuk. Levesbetétnek kukoricapelyhet adunk hozzá.

Fűszeres burgonyakrémleves parmezán csipsszel

Hozzávalók: 1 kg burgonya, 1 fej hagyma, 1 ek ételízesítő, 1 dl főzőtejszín, oregano, kakukkfű, bazsalikom, 20 dkg parmezán sajt, olaj
Elkészítés: Nagylukú reszelővel sütőpapírra reszelünk 15 dkg parmezánt. Egyenletes vastagságúra rendezzük, majd 180 °C-ra előmelegített sütőben kb. 10 perc alatt aranybarnára sütjük. Hagyjuk kihűlni, majd nagyobb darabokra törjük. A hagymát megdinszteljük, rádobjuk a megtisztított, felkockázott burgonyát és a fűszereket, puhára főzzük. Hozzáadjuk a főzőtejszínt, botmixerrel pépesítjük, felforraljuk és lekapcsoljuk. Hozzáadunk 5 dkg reszelt parmezán sajtot. Friss bazsalikommal vagy kakukkfűvel díszítjük, a parmezán csipsszel tálaljuk.

Spenótos-ricottás canelloni

Hozzávalók: 25 dkg ricotta, 30-40 dkg friss vagy fagyasztott spenót (leveles legyen, a püré nem jó), 2-3 gerezd zúzott fokhagyma, só, 25 dkg canelloni tészta. A mártáshoz:
1 fej vöröshagyma, 500 g sűrített paradicsom, 1 kis doboz hámozott paradicsom konzerv, só, oregano, bazsalikom, kakukkfű. A tetejére parmezán, esetleg mozzarella sajt.
Elkészítés: A spenótot kevés vajon vagy olajon megfuttatjuk, zúzott fokhagymával, sóval ízesítjük, majd ha langyosra hűlt, beleforgatjuk a ricottát. A mártáshoz az apróra vágott vöröshagymát megdinszteljük, hozzáadjuk a paradicsomkonzerveket, fűszerezzük, és ha homogénre szeretnénk, turmixoljuk. Egy hőálló edény aljára terítünk belőle pár kanálnyit, és a masszával megtöltött canellonikat rásorakoztatjuk. A maradék mártással meglocsoljuk, sajttal megszórjuk, és 50-60 perc alatt készre sütjük. Tipp: Ha nem kapunk canelloni tésztát, lasagne lapokat vegyünk, melyeket forrásban lévő vízben 2-3 perc alatt formázhatóra főzünk, óvatosan kiszedjük, lecsöpögtetjük, és megtöltve feltekerjük.

Mozzarellás paradicsomsaláta

Hozzávalók: 25 dkg mozzarella, 0,5 kg paradicsom, oregánó, friss bazsalikom, olívaolaj, só.
Elkészítés: A paradicsomot és a mozzarellát felszeleteljük. Körkörösen, kissé egymásra csúsztatva, lapos kerek tálban, váltakozó rendben, lerakjuk a paradicsom- és sajtszeleteket. Megszórjuk a kisebb bazsalikomlevélkékkel és az olívabogyókkal, letakarjuk, hidegre tesszük. Tálaláskor meghintjük sóval, oreganóval és meglocsoljuk olívaolajjal.

Sütőben sült sajtos padlizsán

Hozzávalók: 2 közepes padlizsán, 2 nagyobb paradicsom, 300 g Gouda sajt, olívaolaj, 2 gerezd fokhagyma, oregánó, só.
Elkészítés: A padlizsánokat megmossuk, 1 cm vastag szeletekre vágjuk. A tetejét rácsformában bevagdossuk és megsózzuk, majd sütőpapírral kibélelt tepsibe fektetjük. A paradicsomokat nagyon apró kockákra vágjuk, picit megsózzuk, oregánót szórunk rá, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát. A sajtot lereszeljük és kb. 1/3-ad részét a paradicsomhoz adjuk. A padlizsánok tetejét megkenjük olívaolajjal, és a paradicsomos keveréket elosztjuk a padlizsánokon. 180 °C-ra előmelegített sütőben hőlégkeveréssel addig sütjük, míg a padlizsán megpuhul. Kivesszük a tepsit, és a maradék sajtot elosztjuk a padlizsánok tetején, majd pár percre még visszatoljuk a sütőbe, hogy a sajt megolvadjon a tetején.

Pikáns zöldséges lepény

Hozzávalók a tésztához: 200 ml tej, 75 g lágy vaj vagy margarin, 150 g burgonya, 450 g búzaliszt, 2,5 dkg élesztő, 75 g pesto, 2 tk só, 1 tk cukor
Hozzávalók a töltelékhez: 1 fej hagyma, 4 koktél paradicsom, 1 cukkini, 1 piros húsú paprika, 100 g Gouda sajt, kevés olívaolaj, frissen őrölt bors, 4 ek balzsamecet, 4 tk méz, 150 ml tejföl vagy tejszín, 3 tojás
Elkészítés: A lisztet egy keverőedénybe szitáljuk. 1 dl langyos tejben 1 tk cukorral felfuttajuk az élesztőt. A lisztben elkeverjük a sót, belereszeljük a meghámozott, lereszelt burgonyát, hozzáadjuk a vajat, pestót, felfuttatott élesztőt és a félretett 1 dl tejet. A hozzávalókból sima tésztát dagasztunk és letakarva 1 órát kelni hagyjuk. Amíg a tészta kel, a vöröshagymát megtisztítjuk és félfőre vágjuk. A paradicsomot, cukkinit, paprikát megmossuk. A cukkini végeit levágjuk, hosszában kettévágjuk és vékonyra szeleteljük. A paprika magházát eltávolítjuk és vékony csíkokra vágjuk. Az olívaolajat egy teflon serpenyőben felhevítjük és külön-külön a cukkinit, paprikát és hagymát aranybarnára pirítjuk. A zöldségek mindegyikét sóval, borssal, 1 ek balzsamecet és 1 tk méz keverékével ízesítjük. A tésztát átgyúrjuk és 4 db mandarin nagyságú darabot félreteszünk. A maradék tésztával egy kivajazott tepsit (kb. 30*40 cm) beborítunk. A kis gombócokból egyenként kb. 40 cm hosszú hengert formázunk, kettőt-kettőt összecsavarunk, és keresztben a tészta sarkaitól indulva a tésztára fektetjük, a tésztalapot ezzel 4 részre osztjuk. A tejfölt a tojással, sóval, borssal összekeverjük. A tészta egy-egy negyed részére a tojásos masszát elosztjuk, a zöldséges tölteléket rásimítjuk, az utolsó negyed részre a reszelt Gouda sajtot tesszük. A koktél paradicsomokat félbe vágjuk és a paprikás részbe helyezzük. 180 °C-ra előmelegített sütőben kb. 40 perc alatt a megsütjük. Még melegen, frissen tálaljuk. (dr Oetker “Könnyű vele!” receptgyűjtemény, 37. füzet)

Koktélparadicsomos zöldsaláta

Hozzávalók: 20 dkg koktélparadicsom, friss zöldsaláta (pl. sóska, spenót, snidling, rukkola), 1 szál sárgarépa, fél karalábé. Az öntethez: 1 ek olívaolaj, 1 ek méz, 1 ek balzsamecet, csipet só.
Elkészítés: a paradicsomot és a salátát megmossuk, leszárítjuk. A leveleket darabokra tépjük, a paradicsomokat felezzük. A répát és a karalábét meghámozzuk és vékony csíkokra vágjuk zöldséghámozóval. Az öntethez valókat alaposan kikeverjük és tálaláskor a salátára locsoljuk.

 

Pirított gombás rizottó

Hozzávalók: 1 csésze rizs, 40 dkg csiperke gomba, 1 fej hagyma, só, olaj, friss és/vagy szárított kakukkfű, 2 gerezd fokhagyma, 5 dkg reszelt parmezán sajt.
Elkészítés: A rizst 1 csapott tk sóval kétszeres mennyiségű vízben megfőzzük. A gombafejeket megmossuk, felezzük és 2-3 mm-es szeletekre vágjuk. A hagymát felszeleteljük, megdinszteljük, rádobjuk a gombaszeleteket, sózzuk és megpároljuk. Megszórjuk kakukkfűvel és fedő nélkül lassú tűzön időnként kevergetve lepirítjuk. Hozzáadunk 2 gerezd zúzott fokhagymát, a reszelt parmezánnal együtt rákeverjük az időközben elkészült rizsre és megszórjuk friss kakukkfűvel.

 

Olivarizottó aszalt paradicsommal

Hozzávalók: 1 csésze rizs, 1 fej hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 üveg (250 g) aszalt paradicsom (olajban), só, olaj, 1 kis üveg fekete olajbogyó, friss és/vagy szárított oregánó, ételízesítő, 5 dkg reszelt parmezán sajt.
Elkészítés: A kockára vágott hagymát megdinszteljük, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és a megmosott rizst, 1 tk ételízesítőt és 2 csésze vizet. Míg fő, az aszalt paradicsomot csíkokra, az olajbogyót félbe vágjuk. Ha a rizs majdnem teljesen felszívta a vizet, hozzáadjuk a felaprított aszalt paradicsomot és olajbogyót, a reszelt parmezánt. Lefedve hagyjuk még 5 percig állni, utána tálaljuk.

Túrópizza

Hozzávalók: 25 dkg túró, 10 ek zabkorpa, 6 ek zabpehelyliszt, 1 csapott tk só, fél sütőpor, 1 tojás. A szószhoz: 1 sűrített paradicsom konzerv (140 g), 2 ek olaj, só, cukor, oregano, kakukkfű (helyettesíthető pizzafűszerrel). A feltéthez: 25 dkg pizza mozzarella sajt, 4 db paradicsom, friss bazsalikom.
Elkészítés: A tésztát kinyújtjuk, 200 °C-on 10 percig elősütjük. Kivesszük, a széleit megkenjük olajjal, a szószt elosztjuk a tésztán, rászeleteljük a pizza mozzarella sajtot és a paradicsomot. Megszórjuk pizzafűszerrel, a sütőbe toljuk és készre sütjük. Ha kész, friss bazsalikomlevéllel díszítjük és azonnal fogyasztjuk.

Ajvár

Hozzávalók: 1kg vastag húsú kápia paprika, 2 nagyobb padlizsán, 2 fej hagyma, 2gerezd fokhagyma, olívaolaj, citromlé, só, bors.
Elkészítés: A kápia paprikát kimagozzuk és gáztepsiben bőrével felfelé megsütjük. Egy másik tepsiben héjastul megsütjük a padlizsánt. A hagymát felkockázzuk, átnyomjuk a fokhagymát és olajban megpároljuk. A paprikának lehúzzuk a héját, a padlizsán husát botmixerrel összeturmixoljuk. Ráöntjük a párolt hagymát és ezzel is pépesítjük. Kevés citromlevet adunk hozzá, sózzuk és borsozzuk. Utána mégegyszer összeforraljuk, kimosott üvegekbe merjük. Celofánt teszünk a tetejére nátriumbenzoátot szórunk rá és rácsavarjuk az üveg tetőt. Száraz duntszban hagyjuk kihűlni.

Crostata (olasz pite)

Hozzávalók: 25 dkg liszt, 15 dkg vaj vagy margarin, 10 dkg porcukor, 1 tojás sárgája, 1 citrom reszelt héja, kb. 4 dl szilvalekvár.
Elkészítés: A tésztához valókat összegyúrjuk, 2/3 részével kibélelünk egy piteformát úgy, hogy a szélére is jusson. Megkenjük szilvalekvárral (az sem baj, ha folyós, mert be fog sűrűsödni), majd a maradék 1/3 tésztát kinyújtjuk, és csíkokat vágunk a tetejére, berácsozzuk. 180°C-on 30-40 percig sütjük.

Narancstorta

Hozzávalók: 3 tojás, 6 ek liszt, 6 ek porcukor (+ a szóráshoz), 1 tk sütőpor, csipet só, 1 csomag vaníliás cukor, 1 kezeletlen héjú narancs.
Elkészítés: A tojást a cukorral és a megmosott és szárazra törölt narancs lereszelt héjával habosra keverjük. Hozzáadjuk a narancs kifacsart levét, majd a sütőporral átszitált lisztet, és egy spatula segítségével óvatosan összeforgatjuk. A masszát egy 20 cm átmérőjű, kivajazott, kerek tortaformába simítjuk, és 180 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt készre sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, ha szükséges, további 5 percig sütjük. Hagyjuk kihűlni, majd kivesszük a formából, és megszórjuk porcukor és vaníliás cukor keverékével.


Vegetáriánus főzőklub 2017.10.24. receptjei

Erdélyi parasztleves (csorba)

Hozzávalók: zöldbab, kelkáposzta, répa, petrezselyemgyökér, cukkini, krumpli, kápia paprika, majoranna, só, ételízesítő, olaj.

Elkészítés: A zöldbabot olajon egy kicsit megdinszteljük, majd hozzáadjuk a többi zöldséget a fenti sorrendben. Citromlével savanyítjuk.

   

Birsalma krémleves

Hozzávalók: 4-5 nagy birsalma, 3 ek cukor, 1 ek görög joghurt, 1 mk fahéj

Elkészítés: A birsalmát kefével megmossuk, feldaraboljuk, magházától és a hibás részektől megtisztítjuk, de a héját rajta hagyjuk. A cukorral és fahéjjal kevés vízben feltesszük főni. A forrástól számított 4-5 perc alatt megfő. Hozzáadjuk a görög joghurtot és botmixerrel pépesítjük. Kiegészítjük a szükséges mennyiségű vízzel, felforraljuk és lehűtjük. Magában vagy kukoricapehellyel tálaljuk, reggelire is kiváló.

Házsongárdi rakott zöldbab

Hozzávalók: 1 csokor petrezselyemzöld, őrölt bors, só, 20 dkg trappista sajt, 4 tojás, 5 dl tejföl, étolaj, 10 dkg zsemlemorzsa, 1 evőkanál ételízesítő, 3 gerezd fokhagyma, 1 kg ceruzabab
Elkészítés: A zöldbabot sós, fokhagymás, ételízesítős vízben roppanósra főzzük, azután leszűrjük. A zsemlemorzsát egy serpenyőben 2 evőkanálnyi olajon rózsaszínűre megpirítjuk. Ha a bab kihűlt, megforgatjuk a zsemlemorzsában, majd belehelyezzük egy kiolajozott, 20 × 30 cm-es tepsibe. A tejfölt összekeverjük a tojásokkal, a reszelt sajt kétharmadával meg az apróra vágott petrezselyemmel. Megsózzuk, megborsozzuk, azután a tojásos masszával nyakon öntjük a tepsiben várakozó zöldbabot. Az egészet lazán összeforgatjuk, a tetejét megszórjuk a maradék reszelt sajttal, és az előmelegített sütőben szép pirosra sütjük. Tejföllel tálaljuk.

Kolozsvári rakott káposzta

Hozzávalók: 1 kg savanyú káposzta, fél kg gomba, 2 fej hagyma, 20 dkg barnarizs, 1 tejföl (450 g), 1 füstölt gabonakolbász (30 dkg), étolaj, só, ételízesítő, pirospaprika, majoranna, őrölt kömény.

Elkészítés: A káposztát kimossuk, olajon megpároljuk, pirospaprikával, őrölt köménnyel, majorannával ízesítjük. A gombát külön megpároljuk, ételízesítővel, pirospaprikával. A barnarizst sóval megfőzzük. Egy tűzálló tálba rétegezzük a hozzávalókat: káposzta, gomba, rizs, a kolbász fele szeletekben, újra káposzta, a tejföl felével megkenjük, gomba, rizs, kolbász szeletek, káposzta, tejföl. Sütőben megsütjük.

Tökfasírt juhtúróval

Hozzávalók: 1 nagyobb spárgatök vagy 1 kg mirelit gyalult tök, 3 tojás, 15 dkg juhtúró, 8 csapott ek liszt (fele lehet teljes kiőrlésű), só, pirospaprika, 1 cs kapor, 3 gerezd fokhagyma, olaj.
Elkészítés: A tököt lereszeljük, lesózzuk, levét kinyomjuk. Hozzáadjuk a tojásokat, a túrót, a fűszereket, az apróra vágott kaprot (ha nincs friss, jó a szárított is). Sózzuk. Belepréseljük, vagy reszeljük a fokhagymát. Annyi lisztet adunk hozzá, hogy ne legyen folyékony a massza. Kevés olajat forrósítunk egy serpenyőben. Kanálnyi masszát rakunk az olajba, kissé le is lapítjuk. Mindkét felét világosra sütjük.

 

Serpenyős melegszendvics

Hozzávalók (4 szelethez): 4 szelet rozskenyér, 3 tojás, 1 piros és egy zöld húsú paprika, 1 kisebb fej hagyma vagy 1 cs. snidling, 10 dkg reszelt trappista sajt, só, olaj.

Elkészítés: A kenyérből éles késsel egyben kivágjuk a belsejét úgy, hogy a héj és a bél is egyben maradjon, félretesszük. A hagymát és a paprikákat apró kocára vágjuk, serpenyőben kevés olajon kicsit megsütjük, majd szorosan egymás mellé igazítjuk. Ráhelyezzük a kenyér héját, ami körülveszi a zöldségeket. A tojásokat felverjük, sózzuk. A zöldségekre öntünk annyit, ami kitölti a kenyérhéjat. Lassú tűzön kicsit sütjük, közben megszórjuk reszelt sajttal. Ráhelyezzük a kenyér kivágott belsejét, lapáttal átfordítjuk és a kenyeres oldalt is sütjük egy kicsit, hogy a sajt elolvadjon. Bármilyen zöldséggel készíthetjük, pl. gomba, cukkini. Melegen fogyasztjuk.
Forrás: https://www.instagram.com/p/BaMtcpCjVaS/

Túrós rakott puliszka

Hozzávalók: 1 csésze kukoricadara, 1 cs köles, 25 dkg túró, 2 ek tejföl, só, olaj, 10 dkg sajt.
Elkészítés: a kölest feltesszük sós vízben főni, hozzáadunk 2-3 ek olajat és 5 perc főzés után folyamatosan kevergetve hozzáadjuk a darát. Gyakori keverés mellett készre főzzük. A túrót kikeverjük a tejföllel, erősen sózzuk. Olajjal kikent tűzálló tálba rétegezzük: puliszka harmada, a kikevert túró fele, ismét puliszka, túró, végül puliszka. reszelt sajttal meghintjük, forró sütőben addig sütjük, míg a sajt megpirul.

 

Majonézes karfiol

Hozzávalók: 1 közepes karfiol, kb. 30 dkg tejföl, majonéz, 1 tk mustár, só, petrezselyemlevél.

Elkészítés: A karfiolt sós vízben megfőzzük, hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt, összevágjuk vagy villával nagyjából összetörjük. A tejfölt kikeverjük a majonézzel, mustárral, sózzuk. Hozzáadjuk az összeaprított karfiolt és a petrezselyemlevelet. Fogyasztás előtt pár órára behűtjük.
Forrás: http://www.nosalty.hu/recept/majonezes-karfiol

Káposztás pogácsa

Hozzávalók: 1 fej káposzta (kb. 60 dkg), csipet őrölt bors, 40 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, 40 dkg fehér liszt, 30 dkg puha vaj, 1 dl olaj, 5 dkg élesztő, 1 tojás, 1 kis pohár kefir vagy natur joghurt, 1 dl tej, 1 kk cukor, 5 dkg darált dió, 4 tk só, 10 dkg reszelt sajt, köménymag a szóráshoz.
Elkészítés: A káposztát durvára reszeljük, vagy késes robotgéppel felaprítjuk. Sózzuk, borsozzuk, olajban megpároljuk. Az élesztőt a langyos tejben a cukorral felfuttatjuk. A liszteket elmorzsoljuk a vajjal, hozzáadjuk a maradék olajat, sót, élesztőt, kefirt vagy joghurtot, a darált diót, a felvert tojás és a reszelt sajt felét és a párolt káposztát. Ha szükséges, kiegészítjük kevés kefirrel vagy langyos vízzel és puha tésztát gyúrunk. A tálat lefedjük, hűtőszekrénybe tesszük egy éjszakára. Reggelre megkel, ekkor 2 cm vastagságúra kinyújtjuk, a tetejét megkenjük a maradék felvert tojással, bevagdossuk, megszórjuk köménymaggal és reszelt sajttal, kiszaggatjuk. 200 °C-on kb. 20 percig sütjük.

Tökmagos szendvicskrém

Hozzávalók: 2.5 ek tökmag, 5 ek tejföl, 1 csipet só, 1 teáskanál menta
Elkészítés: A tökmagot megpirítjuk és kávédarálóban megőröljük. Az őrölt tökmagot és a tejfölt összekeverjük. Sózzuk, apróra vágott mentalevelekkel ízesítjük.

Padlizsánkrém

Hozzávalók: 2 nagyobb padlizsán, 1 tojás sárgája, olaj, só.
Elkészítés:  A padlizsánokat sütőben megsütük. Ha megsült, meghámozzuk. Majonézt készítünk. A felaprított vagy összeturmixolt padlizsánt a sóval, majonézzel ízesítjük. Ízlés szerint fokhagymát is adhatunk hozzá. Pirítóssal fogyasztjuk.

Bögrés fordított almatorta

Hozzávalók: 10 közepes alma (kb. 2 kg), 1 ek vaj és 5 dkg cukor a karamellhez, 2 bögre teljes kiőrlésű liszt, 1 sütőpor, fél bögre cukor, 1 tojás, 1 bögre tej.

Elkészítés: Az almákat megtisztítjuk, négybe vágjuk. Egy evőkanálnyi vajon cukrot karamellizálunk. Egy kerek tepsibe öntjük (vagy már előre egy hőálló tálba készítjük el, amit majd betehetünk a sütőbe). Fontos, hogy legalább 8 cm mély legyen, hiszen a tészta majd megnő. A karamellre szorosan egymás mellé tesszük az almaszeleteket. Elkészítjük a tésztát. Először a két bögre lisztet jól összekeverjük a sütőporral és a fél bögre cukorral, majd beletörjük a tojást, felöntjük az egy bögre tejjel (még tehetünk hozzá tejet, ha úgy látjuk, hogy nem elég). Csomómentesre keverjük. A kissé folyékony masszát ráöntjük az almákra. 180 °C-ra előmelegített sütőben megsütjük. Ha megsült, pár percet hagyjuk hűlni, majd egy nagy tányérra vagy vágódeszkára borítjuk (könnyebb, ha a tálat vagy a vágódeszkát a lefordítva a tepsire szorítjuk, és egy gyors mozdulattal megfordítjuk a tepsit).

Forrás: http://www.nosalty.hu/recept/forditott-bogres-almatorta

Meggyes sütemény kukoricadarával

Hozzávalók: 1 bögre kukoricadara, 2 bögre liszt, 1 bögre olaj,  2 tojás, 1 bögre cukor, 1 sütőpor, 1 citrom reszelt héja, kefir vagy tej+tejfől, csipet só, kimagozott meggy

Elkészítés: A hozzávalókat fakanállal összekeverjük, annyi kefirrel (vagy tejjel és tejföllel), hogy egy galuskatészta sűrűségű tésztát kapjunk. Kilisztezett vagy sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk, rászórjuk a kimagozott meggyet. Előmelegített sütőben addig sütjük, amíg tűpróbánál nem ragad rá a villánkra.

Zöldfűszeres vajkrém

Hozzávalók: 10 dkg puha vaj, 20 dkg natúr krémsajt, 4 ek tejföl, kapor, petrezselyemzöld, metélőhagyma.
Elkészítés: A vajat jól kikeverjük a krémsajttal meg a tejföllel.Ez a vajkrém már így is fogyasztható, vékonyan rákenve egy puha belsejű, ropogós héjú kenyérszeletre. Ízlés szerint sózzuk és hozzákeverjük az aprított zöldfűszereket.

 

Szőlőlekvár

Hozzávalók: Kék héjú szőlő, cukor, dzsemfix, vanília.
Elkészítés: A megmosott szőlőt leszemezzük, feltesszük főni. Pár percig főzzük, utána átpasszírozzuk paradicsompasszírozón. A pépet ízlés szerint cukrozzuk, vaníliával ízesítjük és dzsemfixszel besűrítjük.

   


Vegetáriánus főzőklub 2017.11.14. receptjei

Sütőtök krémleves

Hozzávalók: 1 kg friss sütőtök, 5 dkg póréhagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 dkg vaj, ételízesítő,

szerecsendió, só, 1 ek tökmagolaj, 1 marék pirított tökmag.
Elkészítés: A sütőtököt megtisztítjuk, feldaraboljuk és 200 °C-on megsütjük. Egy fazékban megolvasztjuk a vajat, rádobjuk a felkarikázott póréhagymát és karamellizáljuk. Hozzáadjuk a megsült tököt, 2 dl vizet, ételízesítőt és közepes lángon egyenletesre keverjük. Megvárjuk, míg felforr. Annyi vízzel higítjuk, amennyi szükséges. Levesszük a tűzről, ízlés szerint fűszerezzük és botmixerrel pépesítjük. Tálaláskor meglocsoljuk tökmagolajjal és megszórjuk pirított tökmaggal.

 

Bearn-i zöldségleves

Hozzávalók: 2 szál póréhagyma, 3-3 szál sárga- ill. fehérrépa, 50 dkg burgonya, 1/2 fej káposzta, 2 l víz, 5 dkg vaj, 1 csokor turbolyalevél, só

Elkészítés: A zöldségeket megtisztítjuk. A répákat és a pórét karikára, a burgonyát kockákra, a káposztát szálasra vágjuk. Egy nagyobb lábasban a vajat megolvasztjuk, beletesszük a zöldségeket, sózzuk és lefedve pároljuk meg, majd a vízzel felengedve puhára főzzük. A kész levest tálalás előtt szórjuk meg az apróra vágott turbolyával.

Gyors cassoulet (babos egytál)

 Hozzávalók: 30 dkg füstölt gabonakolbász, 2 konzerv bab, 1 kis konzerv sűrített paradicsom, 1 paradicsom, 1 fej lila hagyma, 3 gerezd fokhagyma, só, fehérbors, 3 szál zellerlevél, 1 ek mustár, 1 ek vaj, 1 ek olaj.
Elkészítés: A hagymát és a fokhagymát finomra vágjuk, a vaj és az olaj keverékén elkezdjük pirítani. Hozzáadjuk a mustárt, a sűrített paradicsomot, a felkockázott paradicsomot és a lecsepegtetett babot. Sóval, borssal és a felaprított zellerlevéllel ízesítjük. Néhány perc alatt összefőzzük, majd jénai tálba, vagy bármilyen hőálló edénybe tesszük, a kolbászt a tetejére szeljük, és előmelegített sütőben addig sütjük, amíg a kolbász meg nem pirul. Ha kész, friss kenyérrel tálaljuk.

 

Ratatouille (francia lecsó)

 Hozzávalók: 1 fej hagyma, 1 cukkini, 1 padlizsán, 1 gerezd fokhagyma, 4 paprika (vegyes színű), 2 paradicsom, olaj, só.
Elkészítés: A hozzávalókat nagyobb darabokra vágjuk, a fokhagymát összezúzzuk, a paradicsom kivételével nagyobb serpenyőbe dobjuk. Lefedve olajon megpároljuk, míg minden megpuhul. Gyakran kevergetjük, mert kevés lét enged. A végén hozzáadjuk a négybe vágott paradicsomokat és még kb. 2 prcig pároljuk.

 

Quiche Lorainne

Hozzávalók a tésztához: 30 dkg liszt, 25 dkg vaj, csipet só, 6 ek ví. A töltelékhez:3 nagy fej vöröshagyma, 3 tojás, 3 dl főzőtejszín, só, bors, szerecsendió, petrezselyemlevél.
Elkészítés: A hozzávalókból tésztát gyúrunk, hűtőben egy órát pihentetjük. A hagymát megdinszteljük. A tojásokat a tejszínnel, a sóval, borssal és szerecsendióval közepes tálban habosra keverjük. A tésztát kb. fél cm vékonyra nyújtjuk és kibélelünk vele egy nagyobb piteformát úgy, hogy legyen a tésztának pereme. A tésztába terítjük a hagymát és a tetejére öntjük a felvert tojásos tejszínt. Előmelegített sütőben 190 C°-on tűpróbáig sütjük.

 

Karfiolgratin

 Hozzávalók:  1 közepes karfiol (kb. 1 kg), fél l tej, 1 kis pohár tejföl, 1 tojás, 5 dkg vaj, 2 ek liszt, 20 dkg sajt.
Elkészítés: A karfiolt rózsáira szedjük, megmossuk, sós vízban megfőzzük. Amíg a karfiol fő, elkészítjük a gratin mártást: a lisztet a vajon megfuttatjuk, hozzáöntjük a tejet és lassú tűzön forrásig kevergetve főzzük. Amikor már majdnem elég sűrű, levesszük a tűzről, és hozzáadjuk a tejfölt, a tojássárgáját és a reszelt sajt felét. A tojásfehérjét kemény habbá verjük és óvatosan beledolgozzuk a mártásba. A megfőtt  karfiol rózsákat kivajazott, kimorzsázott hőálló tálba tesszük, ráöntjük a mártást, a tetejét megszórjuk reszelt sajttal. Lassú tűzön sütjük, amíg a sajt megpirul a tetején.

Madársaláta francia kerti öntettel

Hozzávalók: 10 dkg madársaláta, 1 cs retek, 1 cs zöldhagyma. Az öntethez: 4 ek olívaolaj, 5 ek tárkonyecet, 1 gerezd fokhagyma, 1 nagy paradicsom, fél zöldpaprika, fél fej vöröshagyma, 9 levél bazsalikom, 1 csokor petrezselyem, só, bors, 1 dl olívaolaj.

Elkészítés: A retket szálkásra vágjuk, az újhagymát karikára. Tálra tesszük a salátát, rá a retket, tetejére az újhagymát. Az öntethez a leveleket apróra, a zöldségeket kockára vágjuk. Az összes hozzávalót az 1 dl olívaolaj kivételével összeturmixoljuk. Amikor krémszerűvé összeállt a dresszing, kóstolunk és az olívát is hozzáadjuk. Az öntetet csak tálaláskor öntjük a salátára.

Galette

Hozzávalók a tésztához: 25 dkg hajdinaliszt, 5 dkg búzaliszt, 1 tojás, 5 dkg vaj, só, fél l tej. A töltelékhez: palacsintánként 1 tojás, 1 gomba, 1 paradicsom, reszelt sajt, vagy 1 tojás, 1 kis marék spenótlevél, reszelt sajt.
Elkészítés: a tészta hozzávalóiból palacsintatésztát készítünk. Tej nélkül, kizárólag vízzel is készíthető. A palacsinta egyik oldalát megsütjük. A palacsintasütőben hagyjuk, ráütünk egy tojást, szétkenjük. Aki szereti, a sárgáját egyben hagyhatja. Rászórjuk a gombaszeleteket, két-három szelet paradicsomot, majd a reszelt sajtot. Lassan sütjük, míg a sajt ráolvad, ennyi idő alatt a tojás is megsül. A széleit megkenjük tejföllel, ráhajtogatjuk és tányérra csúsztatjuk. Melegen fogyasztjuk. Gomba helyett készíthetjük spenóttal vagy hagymás párolt padlizsánnal stb.

Youtube video a Galette készítéséről:     https://www.youtube.com/watch?v=AimapwQd0MQ

 

Briós

Hozzávalók: 500 g liszt (a fele teljes kiőrlésű lehet), 4 dkg élesztő, 1/4 l tej, 1 ek cukornád granulátum, 175 g vaj, 2 szobahőmérsékletű tojás, 1 csipet só, 1/2 citrom lereszelt héja, vaj és liszt a formákhoz, 1 tojássárgája, 2 ek tej
Elkészítés: Az élesztőt egy kevés langyos tejben 1 tk cukornád granulátummal felfuttatjuk. A vajat felolvasztjuk a maradék tejben. Egy nagyobb tálban a lisztet elkeverjük a maradék cukornád granulátummal, a felfuttatott élesztővel, a tej-vaj keverékkel, tojásokkal, citromhéjjal és a csipet sóval. Összegyúrjuk, majd addig dagasztjuk, amíg a tészta hólyagos lesz és elválik az edény falától. Letakarva szobahőmérsékleten addig kelesztjük, amíg a tészta kétszeresére nő. A briósformákat kivajazzuk, belisztezzük. A tésztát kb. 14 egyforma részre osztjuk. A tésztadarabokat egyenként egy nagyobb és egy kisebb darabra osztjuk. A nagyobb darabokból cipót formálunk és beültetjük a briósforma aljára. A kisebb darabokból gömböket alakítunk, és a cipókba nyomott kis mélyedésbe helyezzük őket. A briósokat letakarva szobahőmérsékleten további 15 percig kelesztjük. A tojássárgát elkeverjük a 2 ek tejjel, és ezzel kenjük meg a briósok tetejét. A formákat a hideg sütő középső részére helyezzük és 200 °C-on világosbarnára sütjük (kb. 20 perc). A kész briósokat lekvárral vagy vajjal kínáljuk.

Tarte tatin (fordított almatorta)

Hozzávalók: 1 cs mirelit leveles tészta (30 dkg), 10 dkg cukor, 4 db alma.

Elkészítés: A tésztát felengedjük, kinyújtjuk a kerek forma méretére (kb. 27 cm). Az almákat felezzük, meghámozzuk, magházukat kivágjuk. A cukrot karamellizáljuk, a formába öntjük. Félgömb felükkel lefelé a cukorba tesszük az almákat. Ráborítjuk a kinyújtott tésztát. A közepére lukat fúrunk, hogy a felesleges gőz sütés közben távozhasson.  200 C-on, kb. 40 perc alatt készre sütjük a Tatint. Sütés után azonnal kifordítjuk egy tányérra, óvatosan, hogy a kicsurgó almalé és cukor ne égesse meg a kezünket!

 

Körtés tarte tatin

Hozzávalók a tésztához: 20 dkg liszt, 10 dkg vaj v. margarin, 5 dkg porcukor. 1 tojássárgája, 1 ek. tejföl. A töltelékhez: 2-3 db körte, 5 dkg barna cukor, őrölt fahéj.
Elkészítés: A tésztához valókat összegyúrjuk, pihentetjük. Egy tortaformát kivajazunk, megszórjuk a barna cukorral és elrendezzük benne a hámozott, felszeletelt körtét, meghintjük fahéjjal. A tésztát a forma méretére nyújtjuk és ráhelyezzük a körtékre. 200C-on 30-40 perc alatt megsütjük, tányérra borítva tálaljuk.


Vegetáriánus főzőklub 2017.12.12. receptjei – ünnepi ételek

 

Gombás karalábéleves

Hozzávalók: 2 db zsenge karalábé, 25 dkg gomba, 1 db sárgarépa, 1 csomag újhagyma, 2 ek olaj, 1 ek ételízesítő, 2 dl főzőtejszín, 1 ek liszt, só, bors, 1/2 csokor petrezselyemzöld
Elkészítés: A zöldségeket megtisztítjuk és felaprítjuk. Az olajon az apróra vágott hagymát megfonnyasztjuk, rádobjuk a karalábét, répát, gombát és kb. 1 percig pirítjuk. Felöntjük kb. 1,2 l vízzel, hozzáadjuk a fűszereket és kb. 25 percig főzzük. A lisztből és a tejszínből habarást készítünk, a levest behabarjuk, és még kb. 5 percig főzzük. Amikor kész, megszórjuk vágott petrezselyemmel.
(Lajos Mari receptje)


Őrségi hajdinaleves

Hozzávalók:  1 fej hagyma, 20 dkg csiperke gomba, 10 dkg vargánya gomba (helyettesíthető 1 marék szárított vargánya gombával), fél csésze natur hajdina, só, pirospaprika, ételízesítő, olaj.
Elkészítés: a felaprított hagymát olajon megdinszteljük, rádobjuk a pirospaprikát, a felaprított gombákat és a megmosott hajdinát. Felöntjük vízzel, fűszerezzük, felforraljuk és kb. 15 perc alatt készre főzzük. Ízlés szerint adható hozzá vékony (akár tejfölös) habarás és tárkony. Készülhet zöldségekkel is (sárgarépa, fehérrépa, zeller).


Fokhagymás rántott tofu

Hozzávalók: 1 natur tofu (300 g), 2 gerezd fokhagyma, ételízesítő, liszt, tojás, morzsa és szezámmag a panírozáshoz, olaj a sütéshez.
Elkészítés: a tofut fél cm-es szeletekre vágjuk, beízesítjük a zúzott fokhagymával és az ételízesítővel. Fél órát állni hagyjuk. Bepanírozzuk, forró olajban kisütjük.

 

Karácsonyi tésztasaláta

Hozzávalók: 25 dkg karácsonyi mintás tészta, 1 kis fej hagyma, 2 db főtt tojás, 10 dkg csemegeuborka, 20 dkg kígyóuborka, 1 db alma, 3 db paradicsom, 2 db zöldpaprika, pár szép salátalevél, só, bors, oregano, 2 dl tejföl, ízlés szerint majonéz, vágott petrezselyemzöld a díszítéshez
Elkészítés: A tésztát a tasakon levő utasítás szerint sós vízben megfőzzük. Ha kész, alaposan lecsepegtetjük. Beletesszük egy nagyobb keverőtálba, ráöntjük a tejfölt, majonézt és rászórjuk a finomra vágott hagymát és a felkockázott főtt tojást. A zöldségeket gyufaszálra vágjuk és szintén a tésztához öntjük. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk oreganóval, jól összekeverjük és hűtőszekrénybe tesszük, hogy az ízek jól összeérjenek. Tálalás előtt salátalevelekkel kibélelünk egy nagyobb üvegtálat, és belehalmozzuk a behűtött salátát. A tetejét díszíthetjük zöldségből vágott rózsákkal és vágott petrezselyemzölddel.

Német saláta

Hozzávalók: 1 kisebb zeller, 1 kukoricakonzerv, 1 ananászkonzerv (darabolt), 3 alma, 6 kemény tojás, 1 póréhagyma, 45 dkg majonéz, 1 nagy doboz tejföl (450 g), 20 dkg reszelt sajt.
Elkészítés: A zellert csíkokra vágjuk és citromos vízben félpuhára főzzük. A majonézt kikeverjük a tejföllel és az ananász levével. Az összes alapanyagot csíkokra vágjuk és rétegezzük egy nagy tálban (zeller, kukorica, alma, tojás, ananász, póréhagyma). Rétegezés közben locsoljuk a majonézes keverékkel. A tetejére majonéz kerüljön, szórjuk meg a reszelt sajttal és hűtsük be legalább 12 órára. Tálalás előtt összeforgatjuk a salátát.

Burgonyagratin

Hozzávalók: 1 kg burgonya, 15 dkg sajt (Pl Cheddar), 1,5 dl főzőtejszín, só, bors
Elkészítés: a megtisztított nyers burgonyát vékony, 3-4 mm-es karikára vágjuk és tetőcserép szerűen lerakjuk egy kivajazott tűzálló tálban. Sózzuk, borsozzuk, majd megszórjuk a reszelt sajt felével. Újból burgonya jön, só, bors, reszelt sajt, majd ráöntjük a főzőtejszínt. Alufóliával letakarva 200 °C-ra előmelegített sütőbe tesszük, kb. 1 óra alatt puhára sütjük, majd levesszük a fóliát és enyhén megpirítjuk a tetejét. Köretként fogyasztjuk.

Zöldséges tofunyárs

Hozzávalók: 30 dkg tofu, 1 piros húsú paprika, 1 fej lila hagyma, 1 cs (25 dkg) grillsajt, 1 cukkini, A páchoz: 1 ek olaj, 1 ek mustár, 1 ek méz, 2 ek szójaszósz, csipet só, olaj a sütéshez.
Elkészítés: A páchoz összekeverjük a hozzávalókat. Sóval és borssal ízesítjük. A tofut és a grillsajtot kockákra vágjuk, a pácba tesszük, és behűtjük legalább 1 órára. A hagymát nyolc darabba vágjuk és rétegekre szedjük. A paprikát kockákra vágjuk, a cukkinit karikára. A lecsepegtetett tofut és a zöldségeket nyársakra húzzuk, majd megpirítjuk a felforrósított olajon. A nyársakat tálra helyezzük, meglocsoljuk a maradék páccal és azonnal fogyasztjuk. Burgonyagratinnal tálaljuk.

 

Pástétom leveles tésztában I.

Hozzávalók: 500 g félkész leveles tészta, kb. 400 g lencse és felesborsó vegyesen, 1 fej hagyma, 2 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér zöldjével együtt, 2-3 marék friss spenót (vagy felengedett fagyasztott leveles spenót), 1 tojás a kenéshez, só, majoranna.  

Elkészítés: A hüvelyeseket puhára főzzük, leszűrjük, botmixerrel pürésítjük. A hagymát megdinszteljük kevés olajon, a zöldségeket kis kockákra vágva megfőzzük, leszűrjük, majd hozzákeverjük a püréhez, fűszerezzük. A leveles tésztát kinyújtjuk, oldalait halszálkaszerűen bevagdossuk. A friss spenótot (a fagyasztottat nem kell) 1 percre forrásban lévő vízbe dobjuk, majd leszűrjük. A kinyújtott tészta közepére terítjük (hosszában) a spenót 1/3-át, erre halmozzuk a tölteléket, majd bevonjuk a többi spenóttal. Először a tészta két végét, majd oldalsó bevagdosott csíkokat copfszerűen ráhajtogatjuk a tetejére. Tojással megkenjük, előmelegített sütőben sütjük.

Pástétom leveles tésztában II

Hozzávalók: 500g leveles tészta, 2 nagy édesburgonya, kb. 500 g sütőtök, 2 nagy cékla, 2 tojás, zsemlemorzsa, só, szerecsendió, őrölt kömény.
Elkészítés: Az édesburgonyát kockákra vágjuk, sütőben vagy serpenyőben megsütjük. A sütőtököt szeletekben a sütőben, vagy szintén kockázva az édesburgonyával együtt megsütjük. A céklát egészben puhára főzzük, majd meghámozzuk. A burgonyát, és a tököt botmixerrel pürésítjük, fűszerezzük, 1 tojást hozzákeverünk és amennyi zsemlemorzsát felvesz, hogy ne legyen túl lágy. A tésztát előkészítjük (ld. előző recept), a töltelék felét hosszában középre halmozzuk, a céklákat egészben, vagy hosszúkás darabokra vágva elosztjuk rajta, majd befedjük a többi töltelékkel. A tésztát ráhajtogatjuk, tojással megkenjük, előmelegített sütőben sütjük.

 

Eperparfé piskótával

Hozzávalók: a piskótához: 4 tojás, 4 ek cukor, 4 ek liszt (fele teljes kiőrlésű), 2 ek darált dió, csipet sütőpor, 1 kis üveg eperlekvár. A parféhoz: 4 tasak tejszínhabpor, 4,5 dl tej, 75 dkg fagyasztott eper.
Elkészítés: Az epret kb. 12 órával előbb kivesszük a fagyasztóból és hagyjuk felolvadni. A hozzávalókból sütőpapíron piskótát sütünk. Vigyázzunk, hogy ne szárítsuk ki, mert feltekeréskor eltörik. Még forrón megkenjük eperlekvárral, feltekerjük és hűlni hagyjuk. Közben elkészítjük a parfét. A habport felverjük a tejjel. Az epret 2 ek cukorral elkeverjük és botmixerrel pépesítjük. A felvert habhoz adjuk, de 2-3 evőkanálnyit félreteszünk a diszítéshez. A kihűlt piskótát vékony szeletekre vágjuk, alul és oldalt kibélelünk vele egy üvegtálat és beleöntjük a parfét. A tetejét meglocsoljuk a félretett eperlével, letakarjuk és a hűtőbe tesszük. A legjobb előző nap elkészíteni, mert a parfénak össze kell érnie és úgy finom, ha enyhén eláztatja a piskótát. Kompótos tányérba szedve tálaljuk.

Trifle – angol gyümölcsös édesség

Hozzávalók: fél liter Hulala növényi tejszín, 25 dkg mascarpone, 1 kf félig fagyott erdei gyümölcs, 15 dkg vaj, 4 ek méz, 1 mk őrölt szegfűszeg, 1 tk őrölt fahéj, 2 ek finomra aprított kandírozott gyümölcs (pl. ananász), 20 dkg zabpehely, 1 ek liszt. 10 dkg barnacukor, 10 dkg mandula vagy dió.
Elkészítés: A morzsához egy lábosban felolvasztjuk a vajat és a mézet. Hozzáadjuk a zabpelyhet, a barnacukrot, a durvára darált mandulát, a fűszereket, a felaprított gyümölcsöt és a lisztet. Jól összekeverjük, sütőpapírral bélelt tepsire terítjük. 180 fokra előmelegített sütőben 20 percig sütjk, amíg aranybarna lesz, sütés közben néhányszor átkeverjük. Amikor kész, kivesszük a sütőből és hagyjuk kihűlni.A habhoz a lehűtött tejszínt habbá verjük. Amikor majdnem kész, hozzákeverjük a mascarponét. Addig keverjük, amíg kemény habot kapunk. Összeállítjuk a desszertet: egy szép üvegtál aljára gyümöcsöt szórunk, rákanalazzuk a hab 1/3 részét, megszórjuk bőven morzsával és addig folytatjuk a rétegezést, amíg megtelik a tál vagy elfogynak az alapanyagaink. Azonnal kínálhatjuk. Forrás: http://streetkitchen.hu/2014/12/08/a_csodaszep_trifle_ami_megoldja_a_karacsonyi_sutiparat

Igazi házi mákos guba

Hozzávalók: 1 kg liszt, fél  l tej, 2 evőkanál cukor, 1 cs. élesztő, 1 kávés kanál só, 10 dk olvasztott vaj, darát mák, cukor, reszelt citromhéj, méz.
Elkészítés: Langyos tejben a cukorral felfuttatjuk az élesztőt, a liszthez hozzákeverjük a sót, majd az élesztőt, vajat és a szokásos módon megdagasztjuk a tésztát. Ha megkelt, ujjnyi vastag rudakat sodrunk belőle. A kisodort tésztát még kb. 10 percig kelesztjük, sütés előtt 2 cm-enként bevagdossuk , így könnyebb utána eltördelni. Tepsi hátán pirosra sütjük.(200 °C-on 10 perc).

A kész tésztát összetörjük a bevágások mentén és az így kapott nudlikat forró vízzel leöntjük egy szűrőtálban. Lényeges, hogy csak átcsorogjon rajta a víz, ne ázzon el. 10 dkg vajat felolvasztunk és átforgatjuk benne a gubát. Végül ízlés szerint cukrozott citromhéjjal ízesített mákkal gazdagon megszórjuk. Tálaláskor megcsurgatjuk mézzel.

Bólé

Hozzávalók: 2 nagy alma, 1 ananászkonzerv (darabolt), 1 kis fürt szőlő, 2 banán, 5-6 mandarin, 1 citrom leve, 1 üveg almás gyerekpezsgő.  Az almát megtisztítjuk, kockára vágjuk. A banánt felkarikázzuk, a megtisztított mandarint gerezdekre szedjük, a szőlőt megmossuk és lecsipegetjük a szárról.  Az összes gyümölcsöt egy üvegtálba szórjuk, ráöntjük az ananászt a levével együtt, majd a citrom kicsavart levét és a pezsgőt. Hűtőben hagyjuk összeérni kb. 1 órát.